Jak korzystnie sprzedać nieruchomość? Samodzielnie czy z agencją?

 • Data dodania: 23.02.2021

Samodzielna sprzedaż nieruchomości nie jest łatwym zadaniem. I choć zwykle uda się załatwić wszystkie formalności i na własną rękę sfinalizować transakcję, to nie zawsze obędzie się to bez problemów związanych ze znalezieniem odpowiedniego kupca lub osiągnięciem satysfakcjonującej ceny. Jak ominąć te przeszkody? Czy rozwiązaniem może być skorzystanie z agencji nieruchomości?Jak samodzielnie sprzedać nieruchomość szybko i w korzystnej cenie?

Cena nieruchomości nie zawsze zależy od jej realnej wartości. Owszem, w większości znalezienie odpowiedniego kupca zależy od czynników zewnętrznych: popytu na nieruchomości w konkretnej lokalizacji, cen podobnych mieszkań lub domów w okolicy, metrażu nieruchomości, jej stanu technicznego, czy dostępu do infrastruktury. W wielu przypadkach możemy jednak zwiększyć jej cenę nawet o kilkanaście procent. Jak?

Wpływ na szybką i bezproblemową sprzedaż nieruchomości mają także:
 • Dobre rozeznanie w cenach lokalnych,
 • Ustalenie ceny, która przyciągnie kupujących, a jednocześnie nie będzie zaniżona,
 • Stworzenie korzystnej oferty w serwisie ogłoszeniowym,
 • Umieszczenie oferty w takich serwisach, które odwiedzają klienci mogący być potencjalnie zainteresowani kupnem, 
 • Odpowiednia prezentacja mieszkania,
 • Negocjacje z kupującym.

Niezbędne jest także odpowiednie wyczucie i zrównoważenie wszystkich podejmowanych działań. Przykładowo, źle przygotowana oferta (mało szczegółów, niewyraźne zdjęcia) może spowodować brak chętnych i w końcu przyczynić się do obniżenia ceny do minimum. I odwrotnie, korzystna oferta w połączeniu z niskimi umiejętnościami negocjacji także może przyczynić się do tego, że sprzedamy nieruchomość po niższej cenie.

Czy w takim przypadku korzystniej będzie skorzystać z usług agencji?


Sprzedaż mieszkania z biurem nieruchomości – wady i zalety

Większość sprzedających wzbrania się przed współpracą z agencją nieruchomości ze względów finansowych. To poważny argument, ale warto mu się przyjrzeć z drugiej strony. W przeważającej większości przypadków biura nieruchomości są w stanie uzyskać na tyle wysoką cenę, że po odjęciu prowizji pozostała kwota i tak jest większa, niż gdyby robić to samodzielnie. A dodatkowo oszczędzamy czas i nerwy.

Agenci biura nieruchomości mają szerokie doświadczenie w sprzedaży. Wiedzą więc jak rzetelnie oszacować jej wartość, skutecznie wypromować ofertę i ją negocjować. Wiedzą również, jak wizualnie podnieść atrakcyjność mieszkania lub domu, by uzyskać lepszą cenę.

Korzystając z ich usług, możemy być także spokojni o wszystkie kwestie formalno-prawne, w tym:
 • uregulowanie stanu prawnego nieruchomości i skompletowanie potrzebnych dokumentów,
 • przeprowadzenie sprzedającego przez wszystkie formalności,
 • zweryfikowanie kupującego,
 • zapewnienie maksymalne bezpieczeństwo transakcji.

Zatem nie zawsze oszczędność pieniędzy i samodzielna sprzedaż mieszkania w ogólnym rozrachunku będą korzystne. Jest to możliwe, ale wymaga wprawy, wiedzy, czasu i cierpliwości. Warto więc przemyśleć wszystkie opcje.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.