Co musisz wiedzieć przed zakupem mieszkania? Nie bój się zadawać trudnych pytań.

  • Data dodania: 27.07.2020
Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie - często, aby zrealizować swoje marzenie o idealnych czterech kątach, niezbędne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Warto więc zadbać, żeby te pieniądze zostały dobrze zainwestowane. Oprócz aspektów wizualnych, warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych rzeczy, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku. Poniżej przedstawiamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie nieruchomości.


Zajrzyj do księgi wieczystej

Diabeł tkwi w szczegółach - w tym przypadku w papierach. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, poproś właściciela nieruchomości o podanie numeru księgi wieczystej. Dlaczego? Po pierwsze sprawdzisz w niej, kto jest jej właścicielem nieruchomości, a także uzyskasz informację, o tym, co sprzedający tak naprawdę chce zbyć. Porównaj, czy ogłoszenie o sprzedaży jest jednolite z informacjami zawartymi w dziale I-O księgi wieczystej - czy podano taką samą liczbę pomieszczeń, wielkość powierzchni oraz funkcję i przeznaczenie nieruchomości. Równie istotny jest dział IV księgi wieczystej - znajdują się w nim informacje o hipotekach i wszystkich zobowiązaniach ciążących na nieruchomości. W dniu zakupu mieszkania w dziale IV księgi wieczystej powinna widnieć informacja “brak wpisów”.

Jakich jeszcze informacji dostarcza nam księga wieczysta? Owianego złą sławą zapisu o służebności osobistej, co w praktyce oznacza, że istnieje możliwość kupna nieruchomości z lokatorem, którego nie będziemy mogli się pozbyć. Ważne - jeśli istnieje służebność osobista, to osoba wpisana w dziale III KW również musi wyrazić zgodę na sprzedaż mieszkania.



Umowa

To jeden z najważniejszych dokumentów, który przenosi lub ustanawia na nabywcy prawo własności do mieszkania, który zobowiązuje się do zapłaty za jego kupno sprzedającemu. Umowa zakupu nieruchomości musi zostać zawarta przed notariuszem i sporządzona w formie aktu notarialnego - taki sposób postępowania chroni interesy obu stron.



Zapytaj sąsiadów

Nikt lepiej nie odpowie nam na pytanie o lokalizację, czy administrację niż sąsiedzi. Podczas krótkiej pogawędki można wiele dowiedzieć się o czystości, czy bezpieczeństwie - śmiało pytaj o przeprowadzone lub planowane remonty, kto zajmuje się sprzątaniem oraz na co najczęściej skarżą się lokatorzy.


Negocjuj cenę

W obliczu dużych kwot, które wiążą się z kupnem mieszkania, nie bój się podjąć negocjacji - aby były one skuteczne sprawdź ceny innych mieszkań, kondycję rynku oraz sytuację innych deweloperów. Możesz również znaleźć inną ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania i mieści się w Twoich widełkach cenowych - to pozwoli na ustanowienie solidnego gruntu do przeprowadzenia negocjacji.



Zadawanie trudnych pytań sprawia Ci problem? Powierz to zadanie profesjonalnym pośrednikom!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.