Dom z rynku wtórnego. Trudna sztuka zakupu.

  • Data dodania: 20.07.2020
Rynek wtórny cieszy się ogromną popularnością wśród kupujących. Według przeprowadzonych badań, aż 60 proc. osób wskazuje, że największą jego zaletą jest możliwość nabycia nieruchomości w dobrej lokalizacji za niższą cenę. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ na kupujących z rynku wtórnego czeka kilka pułapek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując dom z drugiej ręki.

Stan prawny nieruchomości

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji z właścicielami domu, koniecznie należy zweryfikować stan prawny nieruchomości. Niezbędny jest więc wgląd w księgi wieczyste, gdzie znajdują się informacje o tym ,kto jest właścicielem, jaka jest powierzchnia domu oraz czy nieruchomość nie jest objęta hipoteką. Dla kupującego, szczególnie istotna jest ostatnia rubryka - dział IV. Kupno domu z hipoteką może być ryzykowne.
Księga wieczysta to bardzo istotny punkt zakupu domu z rynku wtórnego. Niestety często pojawiają się oszuści, którzy próbują sprzedać nieruchomość, co do której nie mają żadnych praw.
Oprócz księgi wieczystej warto również uzyskać wypis z rejestru gruntów oraz przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości koło domu ma powstać droga szybkiego ruchu lub oczyszczalnia ścieków, co znacznie obniży wartość nieruchomości.


Ocena techniczna domu z rynku wtórnego

Kupując dom z rynku wtórnego, trzeba liczyć się z faktem, że jego stan techniczny może wymagać drobnych napraw.
Koniecznie należy to ocenić, przed złożeniem podpisu na akcie notarialnym. Na wizytację najlepiej jest wybrać się ze specjalistą, który posiada wiedzę oraz doświadczenie z zakresu budownictwa - pomoże on w przygotowaniu kosztorysu ewentualnych napraw.
Ocenie należy poddać przede wszystkim samą konstrukcję budynku. Jeśli na ścianach pojawiają się pęknięcia, więźba dachowa wygląda na przestarzałą, a dach zaczyna przeciekać, to dla kupującego są jasne sygnały, że stan techniczny domu jest zły. Znacznie podniesie to koszty związane z jego przygotowaniem.
Warto również zweryfikować sprawność działania instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej. Koszty ich naprawy są bardzo wysokie.


Wyposażenie nieruchomości

Jeśli planujesz zakup nieruchomości z wyposażeniem, to zrób dokładną listę znajdujących się w domu mebli oraz urządzeń. Warto również ocenić ich stan techniczny oraz wizualny, ponieważ może okazać, że część z nich będzie po prostu do wyrzucenia. Konieczne jest również zweryfikowanie tej listy z właścicielem, który może chcieć zabrać swoje rzeczy ze sobą.


Zakup domu - z agentem czy bez?

Po podjęciu decyzji o zakupie danej nieruchomości można przejść do ustalania szczegółów. Te powinny zostać spisane na umowie przedwstępnej, które zawiera deklaracje obu stron o chęci zawarcia transakcji, a także przedstawia ostateczny termin dopięcia jej. Dodatkowe tygodnie to okazja do dokładnego zweryfikowania nieruchomości, a także czas, w którym kupujący powinien załatwić wszystkie kwestie związane z kredytem hipotecznym. Ostatnim krokiem całego procesu jest podpisanie umowy notarialnej oraz przekazanie kluczy.


Zakup domu z rynku wtórnego jest dużo trudniejszy niż realizacja transakcji na rynku pierwotnym. Na kupujących czeka znacznie więcej pułapek, przed którymi warto się zabezpieczyć. Pomoże w tym profesjonalny pośrednik nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami już teraz!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.