Jak inflacja wpłynie na rynek nieruchomości?

  • Data dodania: 18.05.2022
Sytuacja na rynku nieruchomości w 2022 roku będzie głównie zależała od sytuacji gospodarczej. Tu zmiany są dynamiczne - inflacja, wysokie stopy procentowe i wojna na Ukrainie. Jak zmieni się rynek nieruchomości i czego należy się spodziewać w 2022 roku? - wyjaśniamy poniżej.

Jak zmiana stóp procentowych wpływa na cenę nieruchomości?

Zmiana stóp procentowych przekłada się na zdolność kredytową. Przyjmuje się, że przy obecnej podwyżce stóp procentowych, rata kredytu wzrośnie o 18 procent. Oznacza to, że możemy wnioskować o mniejszy kredyt. Dla wielu możliwość zakupu mieszkania staje się mocno ograniczona. Tymczasem prognozy cen nieruchomości nie są optymistyczne. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, rynek nieruchomości pozostał niewzruszony na wszechobecny kryzys. Rosnąca inflacja i stopy procentowe utrzymują ceny na dość stabilnym poziomie, jednak z wyraźną tendencją zwyżkową.


Jak inwazja na Ukrainę wpływa na rynek nieruchomości?

Rosyjska inwazja na Ukrainę i gospodarcze sankcje mają wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce. Do naszego kraju przybyło ponad 2 miliony uchodźców. Większość z nich z zamiarem pozostania. Sytuacja ta doprowadziła do ogromnego zainteresowania rynkiem wynajmu mieszkań i wzrostem i tak już astronomicznych cen. Specjaliści podkreślają, że wojna na Ukrainie wyraźnie dotknęła sektor budowlany, który opuściło prawie 30 procent ukraińskich fachowców. Firmy deweloperskie mają problemy z obsadą stanowisk, wysokimi cenami materiałów i samej robocizny. Sankcje nałożone na Rosję doprowadziły do ogromnego wzrostu cen cementu, drewna i stali. Nic nie zapowiada szybkich zmian, a rynek nieruchomości będzie szybko reagował na nową rzeczywistość.


Czy to dobry moment na zakup nieruchomości?


Dane podsumowujące cały ubiegły rok pokazują, że pomimo silnego kryzysu, jaki wywołała pandemia, nieruchomości na sprzedaż cieszyły się dużym zainteresowaniem. Według najnowszych prognoz cena nieruchomości 2022 roku utrzyma swoją tendencję wzrostową. Rosnąca inflacja i stopy procentowe zachęcają do lokowania pieniędzy w bezpiecznych źródłach. Rynek nieruchomości, jak pokazał miniony rok — jest dość stabilny, a lokowanie w nim oszczędności jest bezpiecznym i pewnym posunięciem. Ekonomiści są zgodni, że dalsze podnoszenie stóp procentowych i wzrost poziomu inflacji są kwestią czasu. Kiedy dodamy do tego rosnące ceny materiałów budowlanych i usług, to na szybką obniżkę cen mieszkań nie mamy co liczyć. Im prędzej podejmiemy decyzję o zakupie nieruchomości, tym lepiej zadbamy o nasz kapitał.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.