Jak najlepiej sfinansować zakup nieruchomości?

  • Data dodania: 23.05.2022

Sposoby na finansowanie nieruchomości

Możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości jest kilka, a najogólniej dzieli się je na te, które bazują na kapitale własnym oraz obcym. W przypadku kapitału własnego mowa o oszczędnościach, które są w stanie pokryć koszty zakupu mieszkania bądź nieruchomości gospodarczej. Niemniej jednak, przy rosnących cenach, finansowanie nieruchomości najczęściej ma charakter pożyczkowy. Zainteresowani zakupem sięgają więc po kredyt hipoteczny (wieloletnie zobowiązanie finansowe), kredyt gotówkowy (zwykle w przypadku braku części środków pieniężnych) lub pożyczkę prywatną (na przykład od rodziny). Sposobem na finansowanie nieruchomości może być też darowizna, która otrzymana od najbliższych zwolniona jest z opodatkowania. Podobnie jest ze spadkiem, który można przeznaczyć na zakup mieszkania.

Kredyt z 0% wkładu własnego

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się koniecznością posiadania wkładu własnego na poziomie 20-30% jego kwoty. Czy wkład własny można zastąpić innego rodzaju finansowaniem? Teoretycznie, w związku z wprowadzanymi przez rząd programami mieszkaniowymi, o kredyt hipoteczny z 0% wkładu własnego mogą się starać osoby, które posiadają prawo do innej nieruchomości, a dodatkowo mają co najmniej 2 dzieci. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od maja 2022 roku. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny bankowy na warunkach rynkowych, obecnie wkład własny jest koniecznością.

Jak uzyskać lepsza zdolność kredytową

Sposobem na finansowanie nieruchomości jest kredyt hipoteczny, jednak aby go otrzymać, trzeba posiadać wysoką zdolność kredytową. Jak ją polepszyć? Przede wszystkim trzeba przedstawić bankowi wiarygodne źródło dochodu (honorowana jest głównie umowa o pracę na czas nieokreślony). Warto również postarać się o lepiej płatną posadę, bowiem im wyższe zarobki, tym większa zdolność kredytowa. Osoby, które dotąd nie brały kredytów, mogą spróbować kupić coś na raty (jest to swego rodzaju kredyt), tak aby budować historię kredytową. Warto mieć na uwadze, że na zdolność kredytową wpływa pośrednio także wkład własny - im wyższy, tym większa szansa na udzielenie finansowania.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.