Jak przygotować się do kupna/sprzedaży nieruchomości?

  • Data dodania: 31.05.2022

O czym pamiętać podczas zakupu nieruchomości

Podczas zakupu nieruchomości jedną z ważniejszych rzeczy, które należy przypilnować, jest dokumentacja. Wszelkie umowy związane z zakupem nieruchomości chronią twoje prawa jako kupującego. Skontrolowanie statusu prawnego nieruchomości, którą jesteś zainteresowany, może zapobiec utracie majątku w przypadku, kiedy trafisz na nieuczciwego sprzedającego. Zakup mieszkania wymaga także sprawdzenia jej statusu prawnego. To, czy nieruchomość wymaga remontu czy nie wpływa na jego ostateczną cenę. Musisz także przemyśleć, jak dużego mieszkania potrzebujesz i jakim budżetem dysponujesz. Przemyśl także, czy lokalizacja danej nieruchomości w pełni ci odpowiada.

Sprzedaż nieruchomości — o czym warto wiedzieć

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, musisz się do tego solidnie przygotować. Posprzątanie mieszkania, jego schludny wygląd i dobre oświetlenie podczas robienia zdjęć to podstawa udanej transakcji. Nie tylko kwestie estetyczne grają dużą rolę podczas sprzedaży mieszkania. Jeśli nie znasz się na rynku nieruchomości i nie masz czasu na dogłębne zainteresowanie się tym tematem, możesz skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które sprzeda twój dom w najlepszej możliwej cenie, w stosunkowo krótkim czasie. W tym przypadku należy liczyć się z prowizją, którą pobierają biura. Ponadto, musisz zadbać o wycenę mieszkania, aby znać jego realną wartość.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Prawo podatkowe nie musi być skomplikowane. Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, zazwyczaj korzystasz z pomocy wykwalifikowanego w tym zakresie prawnika. Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości w Polsce wynosi 19% od uzyskanego dochodu i trzeba go uregulować w urzędzie skarbowym PITem-39. Co ciekawe, podatku od sprzedaży nieruchomości można uniknąć. Tzw. ulga podatkowa przysługuje tym, którzy w przeciągu dwóch lat wydadzą cały dochód ze sprzedaży mieszkania czy działki na inny cel mieszkaniowy, np. budowę domu. Kwestie podatkowe warto jednak przedyskutować z zaufanym prawnikiem, którego pomoc może okazać się nieoceniona.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.