Wynajem mieszkania - samodzielnie czy przez agencję?

  • Data dodania: 05.07.2022
  • Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości

O czym pamiętać podczas wynajmowania mieszkania


Wynajem mieszkania jest bardzo wiążącą decyzją, więc warto zadbać o jego bezpieczeństwo. W jaki sposób możemy to zrobić? Przede wszystkim, dokładnie zweryfikuj potencjalnego najemcę i sprawdź jego rzetelność. Z jakich środków zamierza opłacać czynsz? Jak intensywnego użytkowania mieszkania można się spodziewać?

Umowa wynajmu nie może być słowna. Powinna być sporządzona na piśmie i konkretnie regulować zagadnienia związane z najmem mieszkania — w tym między innymi kwotę kaucji, liczbę domowników i zwierząt, czy nawet palenia papierosów na terenie mieszkania. Tylko taki dokument będzie wiążący. Wynajmując mieszkanie, warto ustalić kwotę kaucji tak, by nie odstraszała potencjalnie zainteresowanych osób. Ma ona być, rzecz jasna, naszym zabezpieczeniem na wypadek nieodpowiedzialnego postępowania lokatora, ale z drugiej strony pamiętajmy, że jesteśmy zobowiązani oddać ją w terminie 30 dni, jeśli najemca zwróci lokal w stanie nieuszkodzonym.

Wreszcie, przy przekazywaniu kluczy do mieszkania warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Dokument ten powinien zawierać informacje o stanie technicznym i wyposażeniu mieszkania w chwili przekazania wynajmującemu kluczy, stanie liczników, czy dotychczasowych awariach.

Wynajem mieszkania przez agencję — cena

Wynajem mieszkania na własną rękę wiąże się z wieloma formalnościami — zwłaszcza, jeśli zamierzamy skorzystać z zabezpieczenia, jakim jest umowa najmu okazjonalnego. Pomóc może z pewnością zdecydowanie się na wynajem mieszkania przez agencję, która większość nieprzyjemnej papierologii wypełni za nas, a do tego sama znajdzie osoby chętne na taki najem.

Ile pieniędzy pobierze agencja nieruchomości? To już jest kwestia indywidualna, która zależy od kilku czynników — każda agencja może samodzielnie ustalić wysokość kwoty, jaką pobierze za wykonaną usługę. Zazwyczaj jednak tego rodzaju wynajem mieszkania przez pośrednika wiąże się z opłatą wynoszącą od 50 do 100% wysokości miesięcznego czynszu, przy czym jest to opłata jednorazowa.

Czy jest to wysoka cena za tego rodzaju usługi? Na to pytanie, każdy z nas odpowiedzieć musi sobie sam, analizując własną sytuację i powód, dla którego decyduje się na wynajem mieszkania.

Jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania?

Odpowiednie sporządzenie umowy najmu mieszkania leży w interesie obu stron — na jej podstawie mogą bowiem dochodzić swoich racji, w tym także przed sądem. Opracowana pod wynajem mieszkania umowa zawierać powinna:

  • określenie daty i miejsca zawarcia oraz stron umowy
  • określenie przedmiotu najmu
  • wysokość wszelkich opłat (kaucja, czynsz itd), oraz sposobów i terminów ich płatności
  • oznaczenie warunków wypowiedzenia umowy
  • prawa i obowiązki obu stron
  • określenie czasu trwania umowy
  • własnoręczne podpisy obu stron


Wbrew pozorom, przygotowanie takiej umowy samodzielnie nie jest łatwe — jej zapisy nie powinny wszak kolidować z aktualną literą prawa. Warto więc przygotowanie jej zlecić specjaliście lub zdecydować się na współpracę z agencją nieruchomości, która przeprowadzi nas przez proces najmu mieszkania.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.