Najczęściej popełniane błędy przy sprzedaży nieruchomości

  • Data dodania: 12.07.2022
  • Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza bez pomocy agenta, to nie jest wcale łatwe zadanie. Warto jednak wiedzieć, że często sprzedający sami dodatkowo je sobie utrudniają, popełniając proste błędy, które w oczach kupującego mogą przecież zdyskredytować daną nieruchomość jako wartą zakupu. W dzisiejszym wpisie omówimy pięć podstawowych błędów, jakie popełnia zaskakująco wiele osób decydujących się na sprzedaż nieruchomości.

Błędna wycena nieruchomości


Bardzo często poważne błędy podczas sprzedaży nieruchomości dokonywane są już przy jej wycenie. Pamiętajmy, że kupujący najprawdopodobniej w pierwszej kolejności weźmie pod uwagę tę nieruchomość, która nie tylko spełniają jego oczekiwania, ale i jest warta swojej ceny. Zawyżając cenę naszej nieruchomości, już na starcie strzelimy sobie w kolano i mocno ograniczymy liczbę potencjalnie zainteresowanych zakupem klientów.
Oczywiście, zawyżenie wartości nieruchomości niekoniecznie dokonane jest w złej wierze. Wiele osób po prostu sprawdza ceny okolicznych lokali o podobnych gabarytach. Niestety, wymiary to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest choćby rodzaj budynku, piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ilość okien, czy okoliczne możliwości zaparkowania pojazdu.

Słabe zdjęcia (lub ich brak)


Wybór odpowiedniej jakości zdjęć prezentujących lokal to absolutna podstawa, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Niestety, bardzo wiele osób lekceważy to, jak ważny jest dobór odpowiednio zdjęć. Często wykonywane są one za pomocą niskiej jakości aparatu lub nawet telefonem komórkowym.

Wiele osób rezygnuje też z dodawania zdjęć całkowicie, udostępniając same plany, zakładając, że zainteresowani i tak przecież zobaczą lokal podczas oględzin. To błąd — tylko wysokiej jakości zdjęcia zachęcą do zapoznania się z naszą ofertą

Kiepsko dobrane terminy oglądania nieruchomości


Aby kupujący zainteresowali się oględzinami naszej nieruchomości, terminy prezentacji powinny być dobrane tak, by były, jak najbardziej elastyczne. Wielu z nich nieruchomość będzie chciało obejrzeć od razu. W sytuacji, gdy zależy nam na szybkiej jej sprzedaży, dobrze byłoby im to umożliwić. Jeśli w naszym ogłoszeniu wskażemy, że oględziny możliwe są np. tylko w poniedziałki, od 15 do 20 - od razu tracimy zainteresowanie całej grupy klientów, która w tych godzinach pojawić się nie będzie mogła.

Stan nieruchomości odbiegający od przedstawionego na zdjęciach


Uwagę zwrócić należy nie tylko na stan techniczny nieruchomości, ale też po prostu na porządek -warto też zawczasu usunąć wszelkie rodzinne pamiątki i przedmioty osobiste. Poziom czystości w mieszkaniu, jakie chcemy sprzedać, świadczy skądinąd o naszym szacunku do kupującego.

Można wymieniać różne metody na to, jak sprzedać nieruchomość w jak najszybszym tempie, ale utrzymanie porządku to absolutna podstawa. Pleśń na ścianach, czy śmieci na podłodze odstraszą chyba każdego potencjalnego kupca.

Nieprawidłowe zachowanie podczas prezentacji


Bardzo często poważne błędy podczas sprzedaży nieruchomości pojawiają się już na etapie prezentacji. Spotkanie powinno odbywać się zawsze w miłej i przyjaznej atmosferze — nawet jeśli danego dnia przyjmujemy już piątego klienta, a każdy kolejny z nich wydaje się coraz mniej nastawiony na kupno nieruchomości.

W sytuacji, gdy korzystamy z pośrednika, możemy przerzucić ten obowiązek na biuro nieruchomości. Agent przedstawi w naszym imieniu ofertę, oprowadzi po lokalu, oraz w umiejętny sposób zachęci do jego kupna.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.