Zadłużona nieruchomość - jak sprzedać?
- Data dodania: 19.07.2022
- Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości
Jak sprzedać zadłużoną nieruchomość — zaległość we wspólnocie
Najczęstszym rodzajem zadłużenia jest to związane z nieopłaceniem należnego czynszu we wspólnocie bądź też w spółdzielni. Wspólnota może na mocy art. 16 ustawy o własności lokali dochodzić należności. Należy mieć świadomość, że w razie kiedy dojdzie do sprzedaży mieszkania na drodze przymusowej licytacji nieruchomości, wtedy to właściciel nie ma prawa, by ubiegać się o lokal zamienny. Dłużnik w takiej sytuacji jest pozostawiony samemu sobie, a na wspólnocie nie ciąży obowiązek, by szukać lokalu zamiennego dla swojego dłużnika.
Jeśli jesteś dłużnikiem, który chce się pozbyć zadłużonego mieszkania, wtedy najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do agencji nieruchomości, która prowadzi skup mieszkań, również tych z długiem. Agencje bardzo chętnie dokonują zakupu mieszkań w kredycie, obciążonych hipoteką oraz z wypowiedzianą umową kredytową. Okazuje się więc, że sprzedaż nieruchomości z długami jest jak najbardziej możliwa. Rozwiązanie to sprawia, że dłużnik bardzo szybko pozbywa się wszystkich ciążących na nim zobowiązań, zyskuje upragniony spokój.
Jak sprzedać zadłużoną nieruchomość - zaległość w banku
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym wydaje się bardzo prosta. W celu sprzedaży musisz udać się do banku po kilka istotnych dokumentów. Musisz mieć świadomość, że nie w każdej sytuacji, sprzedaż zadłużonej nieruchomości będzie dla Ciebie opłacalna. Możesz sprzedać mieszkanie z hipoteką, bo to Ty jesteś właścicielem nieruchomości zakupionej za kredyt hipoteczny. Potwierdzenie prawa, które Ci przysługuje, odnajdziesz bez trudu w Księdze Wieczystej w dziale II. Musisz pamiętać jednak również o dziale IV, gdzie jasno wskazał prawodawca, że to bank jest wierzycielem hipotecznym, dla którego mieszkanie stanowi formę zabezpieczenia kredytu. Musisz mieć świadomość, że będziesz mógł sprzedać mieszkanie z hipoteką, dopiero wtedy, gdy spłacisz całościowo kredyt. Pamiętaj, że zgoda banku na sprzedaż mieszkania z hipoteką nie jest czymś obligatoryjnym, pod warunkiem jednak, że na kredycie nie widnieją żadne zaległości. Chcąc sprzedać mieszkanie z hipoteką, musisz odwiedzić bank, znaleźć kupca, pozyskać z banku promesę, podpisać z kupującym akt przeniesienia własności mieszkania, spłacić kredyt hipoteczny oraz zdobyć list mazalny, który uzyskasz z banku, mający potwierdzać, że masz zgodę na wykreślenie hipoteki.