Co wpływa na cenę nieruchomości?


  • Data dodania: 26.07.2022
  • Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości

Co wpływa na cenę nieruchomości?


Każdy, kto kiedykolwiek kupił lub sprzedał mieszkanie, na pewno zaczął od wstępnego badania jego wartości rynkowej. Często po takich badaniach okazuje się, że cena nieruchomości za metr kwadratowy dwóch mieszkań o podobnej wielkości i układzie może się znacznie różnić. Skąd bierze się ta różnica?

Znajomość kryteriów wpływających na cenę nieruchomości jest bardzo przydatna podczas negocjacji, niezależnie czy jesteśmy kupującym, czy sprzedającym. Na wartość domu wpływa wiele czynników, lokalizacja, cechy użytkowe, stan prawny. Cena mieszkania zależy nawet od piętra, na którym się znajduje. Najdroższe są mieszkania na pierwszym i drugim piętrze, a najtańsze na parterze i ostatnim piętrze. Wartości rynkowe nieruchomości są wyższe dla domów otoczonych rozbudowaną infrastrukturą, w tym sklepów i punktów usługowych, przedszkoli, szkół i przystanków komunikacji miejskiej. Osoby poszukujące mieszkania dla rodziny są skłonne zapłacić więcej za nieruchomość w spokojnej okolicy z dostępem do parków i terenów rekreacyjnych. Atrakcyjna lokalizacja budynku z pewnością przyczyni się do szybszej sprzedaży domów.

Największe wahania cen nieruchomości w ostatnim czasie


Ceny mieszkań w Polsce są o 17% wyższe niż przed rokiem. Wysokie ceny surowców i materiałów budowlanych oraz problemy z zaopatrzeniem opóźniały realizację już rozpoczętych inwestycji i utrudniały budowę nowych. Innym problemem jest nagły i dynamiczny pracownicy z Ukrainy wracają, by walczyć o swój kraj. Dodajmy do tego wysoką inflację, prawa deweloperskie i sankcje nałożone na Rosję. Wszystkie te czynniki bezpośrednio wpływają na wzrost kosztów budowy, a co za tym idzie wartości nieruchomości.

Na razie sprzedaż nieruchomości odbywa się bez spadku cen, ale obecna sytuacja w Polsce i podjęte decyzje mogą spowodować, że cena nieruchomości zacznie spadać, w nadchodzących tygodniach wraz ze spadającym popytem. Słaby popyt na rynku może być główną przyczyną spadku cen mieszkań. Jeśli ktoś czeka na obniżkę ceny, aby kupić nieruchomość, jest szansa, że spadnie, ale trudno o dobre warunki kredytowe w bankach. Mimo spadających cen niewiele osób stać aktualnie na zakup mieszkania.


 


Jak zwiększyć wartość nieruchomości

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości, przestań myśleć, że mieszkanie jest twoje, ponieważ włożyłeś dużo pracy i pieniędzy. Kupujący po prostu chcą tworzyć historię i przestrzeń dla siebie. Aby odczuwał pozytywne emocje, patrząc na mieszkanie, potrzebuje wolnych i neutralnych przestrzeni. Żeby podnieść wartość nieruchomości, warto zadbać o jej nieskazitelny wygląd. Nie ma bardziej efektywnego sposobu na odświeżenie ściany niż malowanie. Wbrew pozorom to łatwa praca, którą możesz wykonać samodzielnie, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Przy malowaniu jasnych ścian w zasadzie jedna warstwa powinna wystarczyć na pokrycie wszelkich niedoskonałości. Dobrze przygotowane zdjęcia mieszkania to klucz do sukcesu. Przykuwają uwagę kupującego i zachęcają do kliknięcia ofertę.

Facebook

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.