Zakup nieruchomości - rynek pierwotny czy rynek wtórny?

  • Data dodania: 06.09.2022
  • Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. To duży wydatek, który zazwyczaj pochłania większość oszczędności i wiąże się z zaciągnięciem kredytu na lata. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby. Przede wszystkim określ, jak dużego metrażu potrzebujesz. Mieszkanie powinno być dopasowane do Twojego stylu życia i planów na przyszłość. Kolejny kluczowy wyznacznik to oczywiście budżet, jakim dysponujesz na zakup inwestycji. To ile masz środków i jak banki szacują Twoją zdolność kredytową, ma kluczowe znaczenie. Ważny aspekt to lokalizacja. Cenisz bliskość centrum czy ciszę i spokój, poruszasz się samochodem czy komunikacją miejską? Koniecznie weź to pod uwagę przy wyborze. Kiedy ustalisz swój punkt wyjścia, jeszcze zanim wpiszesz w wyszukiwarkę Google słowa "kupie mieszkanie w Rzeszowie" przyjdzie czas na decyzję — rynek pierwotny czy wtórny.


 


Zakup mieszkania z rynku pierwotnego — wady i zalety


Rynek nieruchomości w Rzeszowie, jak i innych miastach oferuje duży wybór mieszkań od dewelopera. Jakie zalety ma mieszkanie w nowym budownictwie? Choć zabrzmi to banalnie, olbrzymim plusem jest to, że wszystko w budynku jest nowe. Instalacje, części wspólne, elewacje — przez wiele lat będą w dobrym stanie. Kolejny argument za wyborem nieruchomości na rynku pierwotnym jest rękojmia dewelopera, czyli kilkuletnia gwarancja na wypadek pojawienia się wad. Mieszkanie z rynku pierwotnego to również tańszy remont — płacimy tylko za tzw. wykończenie. To również duże możliwości aranżacyjne — zwłaszcza jeżeli odpowiednio wcześnie zgłosisz zmiany lokatorskie. Wielką zaletą jest także brak podatku od czynności cywilno-prawnych, który trzeba zapłacić przy transakcjach na rynku wtórnym. Podatek PCC to aż 2% wartości nieruchomości. Nowe budynki mają też przewidziane miejsca postojowe i garaże podziemne, dzięki czemu nie ma problemów z parkowaniem.
Niestety, wybór mieszkania z rynku pierwotnego ma również wady. Wśród nich można wymienić wyższą cenę i problemy organizacyjne — konieczne będzie powołanie wspólnoty mieszkańców, co często nie przebiega sprawnie. Z takim mieszkaniem mogą wiązać się pewne przykre niespodzianki, np. bliskość okien sąsiedniego budynku, czy zabudowa niemal każdego metra kwadratowego osiedla, kosztem przestrzeni dla mieszkańców. Pamiętaj, aby odwiedzając biuro nieruchomości koniecznie dopytać np. o standard deweloperski. Na takie mieszkanie będzie trzeba poczekać — na inwestycje w Rzeszowie oczekuje się nawet 2 lata od zawarcia umowy.


 


Zakup mieszkania z rynku wtórnego — wady i zalety


Jak wyglądają argumenty w przypadku rynku wtórnego? Dużą zaletą będzie niższa cena. Szukając ogłoszeń pod hasłem "sprzedam mieszkanie w Rzeszowie" możesz liczyć na koszt niższy nawet o kilka tysięcy złotych za metr (pamiętaj jednak o doliczeniu budżetu na remont). To także większe pole do negocjacji ceny ze sprzedającym. Ten typ nieruchomości jest zazwyczaj lepiej zlokalizowany, z dostępem do parku i rozwiniętą miejską infrastrukturą, począwszy od sklepów, przez komunikację miejską, aż po przedszkola i szkoły. Czy faktem jest, że budynek starszy, może mieć zalety? Jak najbardziej! Po latach od wybudowania mury zdążyły osiąść — nie czekają na Ciebie niespodzianki — kupujesz mieszkanie w takim stanie, jaki widzisz. Jeżeli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce — mieszkanie na rynku wtórnym jest bezkonkurencyjne.

Wśród wad rynku wtórnego należy wymienić wspomniany już podatek PCC, wyższe koszty remontu (zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na remont kapitalny) i konieczność opłacania funduszu remontowego — w starszym budownictwie częściej konieczne są prace remontowe. Dawniej architekci brali pod uwagę inne potrzeby — dlatego brakuje miejsc postojowych, nie wszystkie balkony mają piwnice, a komórki lokatorskie należą do rzadkości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.