Nieruchomości Rzeszów — proces zakupu własnego domu

  • Data dodania: 15.12.2022
  • Autor wpisu: Opaliński Nieruchomości

Zakup własnego domu to bez wątpienia początek nowego etapu w życiu dla wszystkich. Z jednej strony wiąże się z ogromnymi i pozytywnymi emocjami, z drugiej ten proces zawsze poprzedzony jest ogromną ilością decyzji, poszukiwań, przeglądaniem ofert i porad, jakie oferuje biuro nieruchomości Rzeszów. Zostając właścicielem takiej nieruchomości, otrzymujesz nie tylko własne miejsce na ziemi, ale również odpowiadasz za kwestie prawne, administracyjne oraz wszelkie problemy techniczne. Tak, jak w przypadku każdej innej nieruchomości, najważniejszą kwestię odgrywa dogodna lokalizacja. Ten aspekt odpowiada za cenę domu oraz późniejszy komfort użytkowania. Dom w mieście z pewnością będzie droższy niż nieruchomość na przedmieściach, ale zapewni lepszy dostęp do całej miejskiej infrastruktury. Lokalizacja to jedna z najważniejszych wytycznych, którą pomoże wybrać biuro nieruchomości Rzeszów, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby i preferencje przyszłego właściciela.

Rynek wtórny czy pierwotny? Biuro nieruchomości i różnorodna oferta


Kolejną ważną decyzją do podjęcia jest wybór nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Biuro nieruchomości Rzeszów posiada szeroką ofertę domów z obu rynków. To kolejna kwestia, która musi pasować do własnych oczekiwań. Największą zaletą domu prosto od dewelopera jest możliwość urządzenia go od początku do końca, zgodnie ze swoim gustem. Jednak na taki kąt trzeba zwykle czekać nawet do kilkunastu miesięcy, gdyż domy w dogodnych lokalizacjach są sprzedawane na wczesnych etapach inwestycji. Biuro nieruchomości w ofercie ma także domy z rynku wtórnego, które często są od razu gotowe do wprowadzenia się lub wymagające drobnych prac remontowych. Decydując się na nieruchomość z rynku wtórnego, warto skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy pomogą ocenić stan techniczny całego domu. Dzięki temu można przy okazji uzyskać także informacje o kosztach ewentualnych napraw i zyskać niezależną opinię.

Nieruchomości Rzeszów — kupno domu, a stan prawny


Decydując się na zakup nieruchomości Rzeszów, warto znać różnice w stanie prawnym pomiędzy domem prosto od dewelopera a domem z drugiej ręki. Kupując nieruchomość od dewelopera, własność zostaje przeniesiona na kupującego. Należy dopilnować, aby cena zakupu obejmowała nie tylko przeniesienie własności domu, ale również działki, czy dostępu do części wspólnych, jeśli dom ma być wybudowany na osiedlu mieszkalnym. Wszystkie te informacje muszą znaleźć się w umowie deweloperskiej. Przed zakupem domu z rynku wtórnego, każde biuro nieruchomości radzi, aby koniecznie sprawdzić księgę wieczystą. Trzeba sprawdzić każdy dział księgi, a w szczególności zapisy z działu III i IV, które odpowiadają za spis praw osób trzecich oraz obciążenia hipoteczne. Oprócz tego warto sprawdzić wszystkie dokumenty potwierdzające legalność budowy. Na samym końcu zostaje finalizacja całej transakcji. Do zakupu domu za gotówkę wystarczy umowa przenosząca własność — nie trzeba zawierać umowy przedwstępnej, która jest wymagana przy zakupie domu na kredyt hipoteczny. Po otrzymaniu kredytu można podpisać umowę przyrzeczoną.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.